Dnes je pondělí 14.6.2021
3.1.2009

Okny v Židenicích kolem dopravní tepny třese nesnesitelný hluk

Čtyřproudá silnice je vzdálena od oken nejbližších bytů zhruba deset metrů. Radnice městské části se snaží velmi špatnou hlukovou situaci vyřešit výměnou starých „zdvojených“ oken za moderní plastová. Jednání se správcem komunikace, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), správa Brno o výměně oken ve všech nemovitostech se vlečou již několik let. Nová okna odolávající hluku v bytech nájemních domů otočených do ulice, se ukazují jako nutnost.

Hluková studie, kterou si nechalo zhotovit ŘSD podle platných hygienických norem, měla být podkladem pro výměnu oken, kterou mělo ŘSD organizovat a nechat provést. Nová okna na nejzatíženějších místech měla být zasazena již počátkem roku 2008. To sdělili pracovníci ŘSD na setkání občanům v roce 2007. Přestože první kola jednání o neúnosné hlukové situaci byla vedena již v minulém volebním období ani současnému vedení židenické radnice se doposud nepovedlo přimět ŘSD k akci.

Od ŘSD slyšíme stále jen sliby, ale slyší je spíše naši občané. Někteří už to nemohli vydržet a šli si na jejich ředitelství stěžovat, ovšem informace, které jim ŘSD poskytlo, se ani jim, ani nám vůbec nelíbily. Ředitelství za viníky situace označilo naše úředníky. Konkrétně to za ŘSD byla paní Anna Zavadilová, prý celou věc brzdíme my, na židenické radnici.

To je ale nesmysl. Proč bychom to dělali? V rámci revitalizace bytových domů v majetku města Brna jsme vyměnili již několik set oken sami za peníze obce, přitom je mělo měnit a platit ŘSD, jenže hygienické normy jsou zde stále překračovány a lidé chodí především za námi. Domy jsme tedy osadili okny sami.“

Anna Zavadilová z ŘSD uvedla: „Ještě jsme žádná okna vyměnit nenechali, protože máme na určité situace výjimku, tady do roku 2015. Potom už snad půjde silnice do tunelu k Líšni. Nějak se nám ta hluková studie neshodovala s reálem, nechali jsme ji předělat. S radnicí nic neřešíme, nikdo nám to neukládá.“ Nová okna v ulicích Gajdošové, Svatoplukové, Otakara Ševčíka a některých dalších stála zatím necelých jedenáct miliónů korun. Ne všechna ovšem platila radnice. Vedle sídliště stojí i soukromé nájemní a rodinné domy. Majitelé některých z nich k výměně přistoupili také, protože hluk byl již nesnesitelný. Nová okna má i škola, která má naštěstí od vozovky odstup několika desítek metrů.

Ulice Gajdošova a její pokračování Svatoplukova je součástí velkého městského okruhu a ústí na ni dálniční přivaděče. Jen úzký pruh trávníku a několik starých stromů dělí bytové domy z poloviny minulého století od jedné z nejfrekventovanějších komunikací v Brně. Během dne jede po čtyřproudé vozovce nejtěžší stavební doprava, brněnský dopravní podnik tudy vede několik linek autobusů a trolejbusů. Osobní automobily projíždí v nekončícím proudu. Není zde slyšet vlastního slova a ani chodce není příliš vidět. Každý kdo může, jde jinudy.

Ondřej Machát (1981), nájemník jednoho z domů ze Svatoplukovy ulice k tomu řekl: „Bydlím tady tři roky a před rekonstrukcí to bylo hodně drsné. Na stranu do ulice je snad ještě horší než hluk, šílený smrad z aut. To je snad nejhorší. Vyvětrat si můžu tak mezi druhou a třetí v noci, jenže díky randálu zase nemůžu usnout. Nová okna pomáhají, když jsou zavřená, ten rachot z venku alespoň trochu zvládat. A řešení situace? Odstěhovat se. Možná to udělám.“ „Bydlím tady už hodně dlouho, ale ten hluk a zplodiny jsou moc špatné. Nová okna pomůžou, ale když je neotevíráte,“ říká soused František Hrabánek (1925).

ŘSD by v roce 2009 mohlo konečně po několikaletých jednání a hygienických studií pro lidi bydlící na velkém městském okruhu něco udělat. „Shodou okolností máme zrovna teď na stole inovovanou studii s návrhem protihlukových opatření. Je to součást podkladů pro vypsání výběrového řízení na dodavatele, který okna vymění. Během pěti až šesti týdnů bychom mohli začít, peníze na stavbu půjdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury. A že už radnice některá okna nechala vyměnit a zaplatila za to? Nedá se nic dělat, zpětně nic hradit nemůžeme. My jsme nikomu neslíbili, kdy ta okna vyměníme. Musíme jen splnit příkaz hygieny.“ nám sdělil Karel Dvorský, manažer provozního úseku ŘSD.

ŘSD si dává s výměnou oken, tzn. Protihlukovými opatřeními v prostoru Gajdošova, Svatoplukova a Otakara Ševčíka, na čas. Přesto náš tlak na tuto státní organizaci neustává. Snažíme se pečovat o domy vlastněné městem Brnem a problém hluku řešit. Proto se domnívám se, že i občanům Židenic žijícím v těsné blízkosti této dopravní tepny budou velmi brzy zajištěny ze strany kompetentních institucí důstojné podmínky odpovídající kvalitě života ve 21. století